Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

18 aylık bebek neler yapabilir?


18 aylık bebek artık rahatça yürür ve iyice hareketlenmiştir. Geri geri veya tek çizgi üzerinde yürüyebilir, koşabilir. Tırmanmaya ilgi duyar, yardım ederseniz merdiven çıkabilir.

Oyuncakları itip çekebilir, topu atabilir, kapıları açabilir. Kuvvetini oyuncaklar üzerinde denemeyi, onları fırlatmayı sever.

Konuşması gelişir, artık yaklaşık 50 kelimelik bir dağarcığa sahiptir. İki kelimelik cümleler kurabilir. Duyduklarını daha iyi anlamaktadır.

18 aylık olan bebeğin sofraya hakimiyeti de artmıştır. Kendi kendisine kaşık ve çatalla beslenebilir, bardağından suyunu içebilir.

Karalamalar yapabilir, kalemi daha dengeli tutmayı başarır. Beş altı kutuyu üst üste dizerek kule yapabilmesi ince motor gelişiminin yolunda olduğunu gösterir.

 

Sosyal gelişimi


Yabancıların yanında çekingenliği sürse de sosyalleşmeye ilk adımlarını bu dönemde atar. Oyun arkadaşlarıyla bir arada olmasa da yan yana oynamaya başlamıştır. Yetişkinleri taklit etmeye başlamıştır.

Koyduğunuz sınırların katılığını davranışlarıyla sürekli sınar ve bağımsız olma eğilimi giderek artacaktır. Henüz neden her istediğini yapamayacağını anlayamaz.

 

Kafa karışıklığı yaşamaması için kurallarınıza sadık olmalı, anne ve baba olarak uyumlu ve tutarlı hareket etmelisiniz. İstediği olmadığında bazı bebekler bağırıp çağırarak ve kendini yere atarak öfke nöbetleri geçirebilir ancak bunlar büyümenin bir parçasıdır.

 

Bebeğin bu tür deneyimler sonucunda hayal kırıklığı duygusuyla ve kısıtlamalarla tanışması doğaldır. Bunların üstesinden gelmeyi, kendi sorunlarını kendisi çözebilmeyi öğrenmesi gerekir.

 

Ebeveynlerin süreci sakin ve sabırlı bir tavırla geçirmesi uygun olur. Bu dönemde bebeğe sevgi ve ilgi göstermek kadar onun başka çocuklarla daha fazla vakit geçirebileceği ortamlar hazırlamak önem kazanır.

 

Onun değişik yerleri keşfetmesi için koşulları uygun hale getirmek de gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.


Fotoğraf: StacyK