Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

12 aylık bebek neler yapabilir?


12 aylık bebekte “birey olma” bilinci gelişmiştir. Artık diğerlerinden farklı bir insan olduğunun farkındadır, fiziksel özelliklerini, arzu ve ihtiyaçlarını daha iyi bilir.

Bu dönemde bebek ebeveyninin “gel”, “otur” gibi birçok günlük sözünü ve komutunu anlar. Ayrıca ara sıra da olsa duyduğu bazı kelimeleri söylemeye başlayabilir.

Bebek eskisine göre çok daha hareketli olduğu için kilo alma hızı düşer. Kaşık ve çatalı hala çok iyi kullanamasa da artık kendi kendine yemek yiyebilir. Zaman zaman elleriyle yemesine de izin vermelidir. Bu dönemde bebek yemek tercihlerini ortaya koymaya başlar. Yiyecekleri reddetmeye başlayabilir, hatta günde ancak tek öğün yediği bile olabilir.

Gün içinde bir kez, genellikle yemek sonrası ve öğle saatlerinde uyku almaya ihtiyacı olur. Bazen uyku düzeninin oturması için teşvik etmek gerekebilir.

12 aylık bebek nesneleri eline alarak tanımayı sürdürür, uzanabildiği her şeyi alıp kurcalar, sallar ve yere atabilir. Nesneleri birleştirmekten hoşlanmaya başlamıştır.

 

Yürüme süreci

Bu aylarda bebeklerin çoğu yürümeye başlar ancak bazıları için bu biraz daha zaman alabilir.
Yürümeye başlama sürecinin ilk aşaması emeklemeyi bırakıp, parmaklarına asılarak ayağa kalkmayı öğrenmektir.

 

Daha sonra ilk adımlar gelir. Bebek genelde düşer ama bu öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Yaklaşık altı ay boyunca bazı günler yalnızca ayağa kalkabildiğini, bazı günler ise yürüyebildiğini görürsünüz. Bu gelgitli sürecin sonunda bebekte yürümenin mekaniği tamamen oturacaktır.


İlk yürüme denemelerinde düşme anları ve anne babanın vereceği tepki önemlidir. Bu anlarda ona dokunmak, sarılarak sevgi göstermek ve bir sorun olmadığını tatlı dille anlatmak gerekir. Bebeğin böyle cesaret almaya ihtiyacı olacaktır. Yaşadığı başarısızlık hissini pekiştirmemek için, düşme anında çok endişeli ve telaşlı görünmemek, hemen yanına koşmamaya gayret etmek önemlidir.

 

Fotoğraf: surfcrs